Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran
|
Pendidikan Islam (Ibadah)
|
Kelas
|
1 Arif
|
Tarikh/Hari
|
10 Rabiul Awal 1435 / 23 Januari 2014 /
Selasa
|
Masa
|
60 Minit (8.15 – 9.15) Pagi
|
Bilangan Murid
|
25 Orang ( Lelaki : 10 , Perempuan : 15 )
|
Tajuk
|
Istinjak
|
Standard Kandungan
|
3.2 Memahami dan mengamalkan konsep
beristinjak
|
Standard Pembelajaran
|
3.2.1 Menyatakan pengertian istinjak
3.2.2 Menyatakan cara – cara beristinjak
3.2.3 Menyenaraikan alat – alat beristinjak
|
Objektif
|
Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat :
1. Menyebut pengertian istinjak dengan betul
setelah kaedah
latih tubi
2. Menyebut cara – cara beristinjak dengan
betul setelah kaedah
sumbang
saran dilaksanakan
3. Menyenaraikan alat – alat beristinjak
dengan betul selepas
bersoal
jawab dengan guru
|
Kemahiran Berfikir
|
Tunjuk cara beristinjak yang betul
|
Pengetahuan Sedia Ada
|
Murid telah belajar tentang konsep bersuci pada pelajaran yang lepas.
|
Penerapan Nilai
|
Menjaga Kebersihan
|
Gabung jalin
|
Akhlak : Menjaga Kebersihan
|
Penyerapan
|
Pendidikan Moral
|
E.M.K
|
1.Teknologi Maklumat : Penggunaan video untuk
menarik
perhatian murid
2. Keusahawanan : Murid berdaya saing unuk
memberi maklum
balas segera kepada guru
3. Daya Kreativiti dan Inovasi : Boleh member
banyak idea
melalui soal jawab dan sumbang saran
|
Bahan Bantu Mengajar
|
1) Gambar
2) Slaid
3) Video
4) Kad Imbasan
|
FASA PENGAJARAN
(MASA)
|
ISI KANDUNGAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Mukadimah
(3 minit)
|
Bacaan doa:
بِسْمِ
اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
"اَلَّلهُمَّ
افْتَحْ عَلَيْنَا حِكْمَتَكَ وَانْشُر عَلَينَا مِن خَزَائِنِ رَحْمَتِكَ يَا
أَرْحَمَ الرَّحِمِينَ".
Bacaan Syahadah:
"اَشْهَدُ
أَن لَا إِلَهَ إِلاَّ الله وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدً رَّسُولُ الله.
|
1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa.
. 2. Murid-murid lain diminta mengaminkan bacaan doa.
3. Semua murid melafazkan kalimah Syahadah bersama-sama.
|
Adab berdoa
|
|||
Fasa Persediaan (10 minit)
|
||||||
1.1 Pemerhatian
|
Gambar pelbagai alat – alat beristinjak
Soalan :
1)Apakah alat – alat untuk beristinjak?
2)Sebutkan contoh – contohnya.
|
1. Murid melihat gambar yang ditunjukkan oleh guru.
2. Guru bersoal jawab tentang
gambar.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
|
EK 1.6
Keinginan pada maklum balas segera
Kaedah: Soal jawab
Bahan bantu mengajar : gambar
|
|||
1.2 Analisis
|
Pengertian Istinjak
|
1. Guru menunjukkan slaid entang pengertian istinjak.
2. Guru memberi penerangan tentang slaid yang telah dipaparkan
kepada murid.
3. Murid diminta menyebut semula pengertian istinjak secara latih
tubi mengikut kelas, kumpulan dan individu.
|
EK 1.4
Daya kreativiti dan inovasi
Kaedah: Sumbang saran
Bahan bantu mengajar : Slaid
|
|||
Fasa Imaginasi (18 minit)
|
||||||
1.3 Penjanaan Idea
|
Video cara – cara beristinjak menggunakan air
mutlak dan benda kesat.
|
1. Murid dipertontonkan video cara – cara beristinjak menggunakan
air mutlak dan benda kesat oleh guru.
2. Guru membuat sumbang saran tentang video tersebut kepada murid.
3. Jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran.
|
Kaedah: Sumbang saran
Bahan Bantu mengajar : Video
|
|||
1.4 Sintesis Idea
|
Tunjuk cara menggunakan anak patung
|
1. Guru melakukan tunjuk cara beristinjak dengan air mutlak dan benda kesat menggunakan anak patung.
2. Murid diminta memerhati dan meneliti tunjuk cara yang dilakukan
oleh guru.
|
Kaedah: Tunjuk cara
Bahan Bantu Mengajar : anak patung
|
|||
Fasa Perkembangan (17 minit)
|
||||||
1.5 Penambahbaikan
|
Tunjuk cara mengikut kumpulan berdasarkan
alat-alat istinjak yang dibahagikan
|
1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan mengikut alat – alat
beristinjak yang diberikan.
2. Murid diminta tunjuk cara semula dengan menggunakan alat – alat
beristinjak mengikut kumpulan.
3. Guru membuat pemerhatian terhadap tunjuk cara yang dilakukan oleh
murid.
|
Kaedah: Aktiviti berkumpulan
Bahan Bantu Mengajar : Anak Patung dan alat –
alat beristinjak
|
|||
1.6 Penilaian
|
Kad imbasan alat-alat beristinjak :
1. Air
2. Tisu
3. Daun Kering
4. Kulit kayu
5. Batu
Alat – alat bukan untuk beristinjak :
1. Pakaian
2. Makanan
3. Tulang
4. Plastik
5. Al-quran dan Hadis
|
1. Guru menunjukkan kad imbasan.
2. Murid membaca kad imbasan yang ditunjukkan oleh guru.
3. Murid diminta menampal kad imbasan pada papan putih mengikut
kategori ala – alat beristinjak dan bukan alat –alat beristinjak.
4. Guru menyemak jawapan murid dan jawapan yang salah diminta
membuat pembetulan.
|
Alat bantu mengajar : Kad imbasan
|
|||
Fasa Tindakan (12 minit)
|
||||||
1.7 Pelaksanaan
|
Penutup kognitif
- Rumusan dan kesimpulan
Soalan Kuiz
|
1. Guru meminta murid menjawab soalan kuiz yang diberikan
|
Kaedah : Kuiz
|
|||
1.8 Amalan Berterusan
|
Penutup sosial
- Rumusan dan kesimpulan
|
1. Mengingat dan menasihati
murid supaya mengamalkan cara beristinjak yang betul.
2. Murid diberi kerja lanjutan di rumah.
|
||||
Refleksi kendiri:
No comments:
Post a Comment